Захистіть себе від блискавки!

Звичайна блискавка може мати напругу в десятки мільйонів вольт і струм в десятки тисяч ампер. Електрична мережа будинку, для порівняння, в основному має струм 15 ампер. Що вам робити, щоб зменшити ризик потрапити під удар блискавки? Зверніть увагу на наступні поради.

• Якщо можливо, біжіть в приміщення. Навіть машина може бути захистом. А що сказати про перебування в найвищій будівлі? Високий будинок з громовідводом може стати безпечним місцем. Наприклад, Емпайр Стейт Білдінг в Нью — Йорку терпить близько 25 ударів блискавки щорічно. Втім, добре б уникати незаземленій будівель з металевим дахом і місць у антен і металевих огорож.

• Біжіть з незахищених місць, скажімо, озер, полів і місць гри в футбол чи інше. Самотні високі дерева можуть теж бути небезпечними. Якщо є багато дерев, то ховайтеся під найнижчим з них. Якщо навколо вас вже лютує гроза і ви не встигаєте знайти притулок, сядьте навпочіпки і обійміть коліна. Не лягайте ниць, тому важливо займати якомога менше площі на землі.

• Навіть коли ви вдома, бажано теж дотримуватися певних застережень. Ми подаємо кілька порад. Намагайтеся уникати контактів з електричними провідниками, наприклад, металевим каміном і водопроводом. Теж мудро не брати душ або ванну і не користуватися телефоном. Вийміть з розетки шнур комп’ютера, телевізора та інших електроприладів, тому блискавка може вивести їх з ладу.

• Якщо людини вдарила блискавка, важливо негайно зробити їй серцево — легеневу реанімацію. Професор, який працює в Уппсаласком університеті у відділі дослідження високих напруг (Швеція), сказав, що в багатьох випадках жертву оживляли за допомогою серцево — легеневої реанімації, навіть коли вона, здавалося, була мертвою. «Але реанімацію, — застерігає він, — слід проводити відразу, щоб уникнути відмирання мозкових клітин».

Якщо вас застала гроза, згадайте вищезгадані застереження, і, ймовірно, ви не станете жертвою цього побожного видовища.