Як чистити вироби з бронзи?

Нерідко предмети, виконані з бронзи, латуні і подібних матеріалів забруднюються. Виникає питання, як їх почистити? Спробуємо розібратися. Непогано застосування в справі очищення бронзових предметів тістоподібної маси з суміші з водою порошку цирконію. Натирають бронзове виріб щіткою, застосовуючи дану суміш, після чого обмивають водою і виробляють просушку. Забруднилися вироби потрібно послабити на частини, по можливості, потім укласти в казан. В котлі розчинений жовтий горох. Зверху заливають холодну воду, потім ставлять на вогонь, для кип’ятіння. Бронзу потрібно кип’ятити в горосі не менше п’яти годин. Потім речі промивають за допомогою м’якої щіточки в теплій воді, видаляючи частинки гороху. Після чого речі розкладаються для просушування і протираються за допомогою сукна з крейдою.

Речі з бронзи з позолотою попередньо слід очистити від плям і від пилу, наприклад, від стеарину. Очищають гарячим розчином з їдкого калію, або натру, розчиненого у воді. Після чого наноситься суміш води та азотної кислоти, з додаванням сірчанокислого алюмінію. Пропорція становить — 30: 8: 1. Просушка висушених речей проводиться просто в сонячному місці, хоча можна використовувати гарячу піч, фен та подібне. Важливо при роботі з кислотою дотримуватися техніки безпеки.

За допомогою гороху, можна очистити бронзу і таким способом: потрібно розварений горох розтерти до отримання пюре і обліпити їм річ, яка потребує чищення. Коли тісто висохне за кілька годин, стисне бронзу, потрібно вимити його начисто за допомогою окропу. Підчищення деталей виробляють щіточкою і протирають чистою серветкою начисто.

Оновлення потьмянів бронзи, або латуні проводиться при протиранні виробів гумкою для чорнил. Для видалення бруду і зеленого нальоту з поверхні виробу з бронзи можна використовувати вату, змочену в нашатирному спирті, водному аміачних розчин — NH3. Той же варіант підходить для латунних виробів. Розчин вступає в реакцію з тими сполуками міді, які формують наліт, утворюючи у воді аміачний, комплексний склад. Залишиться тільки обполоснути виріб теплою водою і просушити, після процедури. Може бути використаний для чищення міді, латуні, бронзи і старий спосіб із застосуванням солі. Береться одна ложка їдальня кухонної солі на один стакан сироватки молочної. Таким розчином проводиться просочення полотняною, або фланелевою ганчірочки. Ганчірочкою і чистять виріб. Цей спосіб допоможе в ряді досить неординарних випадків.