Міф про вільному плануванні

Дуже часто покупка квартир в новобудовах для багатьох людей пов’язана з вільним плануванням. Вони мріють зробити квартиру своєї мрії з оригінальним дизайном і плануванням, не підозрюючи про те, що будь-яка планування або перепланування повинні бути законною. В результаті на ринку нерухомості часто зустрічаються квартири з незаконною або неоформленої переплануванням.

Під вільним плануванням слід розуміти, що в квартирі присутній мінімальна кількість перегородок, а ті стіни, які є, вони є несучими. У техпаспорті, який видає і реєструє БТІ, як раз і зафіксована таке планування. Якщо господар квартири вносить до неї зміни, то вони вже є нелегальними. Офіційно він повинен зробити план перепланування, потім узгодити його з організацією, яка обслуговує будинок (підприємство, що виконує функції ЖЕКу). Після цього необхідно звертатися в житлову інспекцію, яка остаточно стверджує проект — створює постанову про зміну планування.

Незаконне перепланування може спливати при продажу квартир, яка потім може стати тягарем для нового власника. Відповідно до Житлового кодексу, він повинен протягом півроку узаконити перепланування. Перше що необхідно, так це провести акт будівельно-технічної експертизи, а потім звернутися з ним до суду і довести, що дана перепланування не становить загрози для руйнування будинку, не створює незручності для сусідів, відповідає всім нормам будівництва. В результаті нешкідлива планування виливається в зниження вартості квартири для продавця до 25% від ринкової вартості, а може і зовсім втратити свою привабливість для покупця і не користуватися попитом.

У деяких випадках підприємливі продавці при продажу квартир з переплануванням можуть зводити фальш-стіни, на місці знесених для візуального обману оцінювачів квартир. А коли угода пройшла, то покупець квартири спокійно може її демонтувати, при цьому не втрачаючи грошей на оформлення перепланування. Така процедура зручна в старих плануваннях квартир, коли зносили стіни для збільшення кімнатного простору, але в сучасних квартирах все навпаки: доводиться стіни зводити. Тому з сучасними квартирами такий номер не пройде.

Висновок такий, що перепланування потрібно робити тільки після узгодження з відповідними органами та оформлення дозволу. В іншому випадку втратите купу грошей і нервів, поки будете ходити і доводити по судах її законність.