Мавзолей Моміне-Хатун

Мавзолей Моміне-Хатун, який відомий також під назвою Купол Атабей, був побудований в Нахічевань через 26 років після зведення «Атабаба». Його побудували на честь дружини Атабеков Джахана Пехліван, деякий час правив в цій місцевості. Висота мавзолею досягала 34 метрів, і на той час, коли він був побудований, мавзолей вважався справжнім хмарочосом. Для середньовіччя така висота була дуже вражаючою. Зараз будівля значно сів, і тому піднімається тільки на 25 метрів. Мавзолей відрізняється чудовим декоративним орнаментом. Також на стінах можна знайти письмена з Корану.

Мавзолей має десять граней, кожна з яких буквально усипана витіюватій різьбленням. Ця різьблення являє собою не що інше, як арабські і куфичеські письмена. Стилізація різьблення виглядає як правильний геометричний орнамент. Цікаво, що орнамент кожній грані унікальний і не повторюється. Верх мавзолею має вельми незвичайна прикраса у вигляді сталактитової композиції.

На противагу зовнішньому розкішному оздобленню всередині мавзолей оформлений досить просто. Серед прикрас внутрішнього простору всього 4 медальйона, покритих орнаментом і написами. На куполах будівлі поміщаються імена Мухаммада, Омара, Абу Бакра, Османа Алі, Хусейна і Хасана.

Під будівлею розташовано поховання Моміне-Хатун, однак потрапити туди зовсім неможливо, оскільки до поховання просто немає проходу. Сам мавзолей вражає своїм королівським величчю і розкішшю. Його монументальність і вишуканість роблять цю будівлю одним з найбільш примітних пам’ятників азербайджанського зодчества.